اسلایدفرهنگی

مرحوم «دولتمند خالُف» دلبسته زبان فارسی بود

تهران-تازه ها       وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت «دولتمند خالف» هنرمند تاجیکستانی را تسلیت گفت و نوشت: آن مرحوم دلبسته زبان فارسی و شاعران بزرگ ایران بود و انتخاب اشعارش در آوازهای مختلف گواهی بر این دلبستگی است.

دولتمند خالُف از خوانندگان سرشناس موسیقی تاجیکستان ۲۹ بهمن ماه در ۷۴ سالگی درگذشت، به همین مناسبت محمدمهدی اسماعیلی فقدان این چهره‌ فرهنگی حوزه تمدنی را به خاندان او ،دولت و ملت تاجیکستان و همه‌ علاقه‌مندان به این زبان تسلیت گفت و افزود: خبر درگذشت هنرمند محبوب موسیقی تاجیکستان جناب آقای دولتمند خالف دوستداران موسیقی را در حوزه فارسی زبانان متاثر کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: مرحوم دولتمند خالف دلبسته زبان فارسی و شاعران بزرگ ایران بود. انتخاب اشعارش در آوازهای مختلف گواهی براین دلبستگی ایشان است. در سفرهای مکرر به ایران علاوه بر زیارت مزار فردوسی، سعدی و حافظ به زیارت امام رضا (ع) می‌شتافت.

وی افزود: دلبستگی به امام رئوف (ع) را در قطعه‌ای که اختصاصا در ستایش آن امام همام خوانده است می‌توان به عینه دید. توفیق داشتیم در جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در سال گذشته از ایشان با اعطاء نشان ارادت تقدیر کردیم.

 

دولتمند خالُف (دولتمند خال‌زاده) متولد ۲۶ اکتبر ۱۹۵۰ موسیقیدان، نوازنده و خواننده تاجیک استاد موسیقی محلی جنوب تاجیکستان است که فلک نام دارد. وی ۶ مقام را در کنسرواتوار موسیقی دوشنبه آموخته و برای نواختن دوتار، قیچک و سه‌تار که از سازهای مشهور این منطقه بوده، جوایزی را دریافت کرده است. آوازهای او بعضاً بر اساس اشعار مولوی تنظیم شده‌اند.

شهرت دولتمند خالف در ایران به‌دلیل موسیقی «پناه» در مدح امام رضا (ع) بود. صادق آهنگران مداح دفاع مقدس قطعه «خون خدا» را با همکاری مرحوم دولتمند خالف ساخته بود.

کنسرت شب دوستی توسط گروه دولتمند خالُف ۱۹ تیرماه سال گذشته به همت بنیاد فرهنگی هنری رودکی در تالار وحدت برگزار شد. همچنین این هنرمند، نوازنده و خواننده‌ تاجیکستانی فقید ۲۰ و ۲۱ تیرماه سال گذشته در تالار ایوان شمس تهران به روی صحنه رفت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا