فرهنگی

آغاز برنامه‌های کانون پرورش فکری برای تابستان/ گسترش فعالیت برای نوجوانان

پایگاه خبری- تحلیلی تازه ها  مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ضمن اعلام برنامه‌های کانون در تابستان سال جاری تاکید کرد: همزمان برای کودک سمپادی، کودک کار، کودکان ساکن در کانون اصلاح و تربیت، کودکان اتباع و… هم برنامه داریم و کارشناسان ما با آنها در ارتباط هستند.

به گزارش تازه ها ، حامد علامتی در نشست خبری تشریح برنامه‌ها و فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تابستان ۱۴۰۳ با عرض تسلیت شهادت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی و همراهان ایشان گفت: متولدین دهه‌های قبل، رییس جمهور شهید را دیده بودند اما نسل جدید درکی از چنین عنوانی نداشت و حالا نسل جدید هم رییس جمهوری با اخلاص را دیدند که در راه خدا به شهادت رسید. آیت‌الله رئیسی به شدت پیگیر حوزه کودک و نوجوان بودند. توفیق داشتم در برخی سفرها همراه ایشان باشم، در سفر آمریکای جنوبی از من خواستند دست مردم آن کشور را از تولیدات مرتبط با کودک پر کنم. سال گذشته پس از سفر بنده به چین ایشان بلافاصله پیگیر گزارش دستاوردهای این سفر شدند. رئیس جمهور شهید همچنین تاکید ویژه بر حمایت از ناشران کودک و نوجوان داشتند. از دیگر دغدغه‌های ایشان ساخت فیلم با مضمون کودکان غزه بود و در عین حال به انیمیشن‌سازی و پویانمایی هم اهمیت ویژه می‌دادند.

وی افزود: در ایام حساس و مهمی قرار داریم و باید هوشمندانه برنامه‌ریزی کنیم‌. آغاز تابستان همزمان با گسترش حملات رژیم صهیونیستی است و باید کاری کنیم این جنایت فراموش نشود.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ادامه داد: حتما نهادهای دیگر هم برای تابستان برنامه دارند اما ما اولین نهاد هستیم. در استان‌های گرمسیری برنامه‌ها از امروز آغاز می‌شود و تا ۲۰ خرداد سایر استان‌ها اضافه می‌شوند. اوقات فراغت تنها مخصوص تابستان و تنها برای کودکان و نوجونان نیست. برای  اوقات فراغت باید سبد فرهنگی تعریف کنیم که خانواده، جامعه و رسانه را دربر می‌گیرد. ایام تابستان اوج اوقات فراغت کودک است اما در عین حال نباید از سایر ایام سال هم غافل شد و جامعه و افکار عمومی باید نسبت به این موضوع حساس شوند.

وی تاکید کرد: باید سند جامع ملی اوقات فراغت را آماده کنیم و ببینیم برای خانواده‌ها چه الگویی داریم. اساسا فلسفه و تاسیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایجاد توازن و مدل برای سبک زندگی کودکان و نوجوانان برای بهره‌مندی از اوقات فراغت بود. یک فعالیت رسمی در آموزش و پرورش داریم اما یک فعالیت فرهنگی در فضای غیر رسمی داریم که نقش کانون در آن پر رنگ است.‌ ما از دیرباز در حوزه تولید کتاب، انیمیشن، اسباب بازی و… فعال بودیم‌.

علامتی گفت: امسال ۱۰۰۰ کتاب را در نمایشگاه کتاب به نمایش گذاشتیم، چاپ ۳ میلیون کتاب کودک و نوجوان در سال قبل داشتیم. در عین حال ۱۰۰۰ مرکز فرهنگی هنری وابسته به کانون داریم اما این تعداد باید افزایش یابد. تماشاخانه‌های سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بیش از ۱۰۰ هزار کیلومتر در روستاها و نقاط دور حرکت کرد تا کودکان در دورافتاده‌ترین نقاط برنامه فرهنگی داشته باشند.

وی افزود: امسال ۳ سیاست برای خود تعیین‌ کردیم؛ سیاست اول مخاطب محوری است. باید همزمان برای کودک سمپادی، کودک کار، کودکان ساکن در کانون اصلاح و تربیت و… هم برنامه داشته باشیم که البته الان هم بر قرار است و کارشناسان ما با آنها در ارتباط هستند.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیان کرد: سیاست دوم، نوجوان محوری است تا تاکیدمان در این بخش بیشتر شود. تولید رمان نوجوان و نقش دادن به نوجوانان در کارهای فرهنگی بسیار اهمیت دارد. سیاست سوم هم مرکز محوری است تا اقدامات تمام مراکز ما تقویت شود.

وی درباره اهداف کانون پرورش فکری کودکان در سال جاری، اظهار کرد: هدف اول استفاده حداکثری از ظرفیت خانواده است، خانواده باید از تماشاگری به همراهی در فعالیت‌ها برسد. هدف دوم پر رنگ کردن نقش نوجوانان است. هدف سوم حرکت به سمت فعالیت‌های بسته‌ای فرهنگی هنری، متناسب با زیست‌بوم هر منطقه است. در عین حال فعالیت‌های ما بر بستر کتاب است و همه چیز به کتاب ختم می‌شود؛ چنانچه امسال تمرکز ویژه بر «گلستان‌خوانی» خواهیم داشت تا به ادبیات کهن پرداخته شود. در عین حال امسال می‌خواهیم ظرفیت‌های مردمی هم به فعالیت‌های کانون اضافه شود.

علامتی تاکید کرد: یکی از ارکان مهم فعالیت‌های تابستانه امسال کانون، مربیان متخصص ما هستند. یکی از مزیت‌های نسبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مربیان ما هستند که به کشف و پرورش استعداد بچه‌ها کمک می‌کنند. رکن دوم افزایش نقش‌آفرینی نوجوانان است. امسال همچنین کارگاه‌های تخصصی و عمومی داریم. همچنین رویدادهایی هم با توجه به مناسبت‌های محرم، اربعین، اعیاد قربان و غدیر و… تعریف خواهیم کرد.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، گفت: در سال‌های شیوع کرونا موضوع اردو مغفول ماند ولی از امسال قرار است با جدیت به دنبال برگزاری اردوهای فرهنگی هنری باشیم چراکه در کنشگری اجتماعی کودک و نوجوان نقش دارد.

وی با اشاره به اینکه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پذیرای کودکان بالای ۴ سال است، تاکید کرد: با شعار «تابستونتو بساز» فعالیت‌های خود را به جامعه گروه مخاطب ارائه خواهیم کرد. آموزش قصه‌گویی هم از تاکیدات امسال تابستان است.

علامتی با اشاره به اینکه کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به موضوع هوش مصنوعی اهمیت ویژه می‌دهد، بیان کرد: گسترش این طرح‌ها در دستور کار است‌.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا