اجتماعیاستان ها _ کرمانشاهکرمانشاه

سم‌پاشی سه هزار و ۵۰۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی کرمانشاه علیه آفت ملخ

پایگاه خبری -تحلیلی تازه ها  – مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: بیش از سه هزار و ۵۰۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی استان کرمانشاه که احتمال طغیان ملخ در آن پیش‌بینی می‌شود، علیه این آفت سمپاشی شده است.

کیومرث اکبری با بیان اینکه ملخ‌ها در استان کرمانشاه عمدتا در مناطقی مانند پاوه، روانسر، جوانرود، ثلاث باباجانی و دالاهو به صورت کم و بیش دیده می شوند، افزود: هرچند که وظیفه کنترل این آفت بر عهده دولت است ولی نیاز به یک مشارکت همگانی برای کنترل و مدیریت این آفت در عرصه های طبیعی که احتمال طغیان آن هست، وجود دارد.

وی با اعلام اینکه اقدامات لازم برای کنترل این آفت از اسفندماه سال گذشته آغاز شده است اظهار کرد: به نسبت سال های گذشته بیشترین حجم ملزومات مبارزه شیمیایی با این آفت را به میزان ۲۰ هزار هکتار در استان تدارک دیده ایم ولی به دلیل محدودیت های علمی و فنی نباید همه منطقه را به بهانه کنترل ملخ سمپاشی کرد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه افزود: از سال گذشته جلسات متعددی با اهالی محلی حدود ۶۰ روستای در معرض خطر این آفت برگزار و در کنار آن تمام ملزمات لازم را حتی بیشتر از مقدار مورد نیاز تهیه و در اختیار ادارات جهاد کشاورزی قرار داده شده است.

سم‌پاشی سه هزار و ۵۰۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی کرمانشاه علیه آفت ملخ

اکبری یادآور شد: ملخی که در این مناطق وجود دارد ملخ شکم بادمجانی است که از نوع بومی مناطق زاگرس و هیرکانی در شمال غرب کشور است که در ۱۵ استان دیگر کشور نیز وجود دارند و از ۴۰ نوع علوفه مرتعی این مناطق تغذیه می کنند.

وی ادامه داد: چون انسان ها در زیست بوم این حشره با ایجاد عرصه های مسکونی و کشاورزی وارد شده اند از این رو این ملخ ها ناچار به جابجایی در زیست بوم خود می شوند.

اکبری با بیان اینکه این آفت در استان کرمانشاه کاملا تحت کنترل بوده و حتی به یک هکتار هم از عرصه های کشاورزی که عمدتا در این مناطق باغات را شامل می شود خسارت وارد نشده است گفت: این حشره بسته به شرایط بارندگی و دمایی جمعیت اش کم و زیاد می شود ولی تغییرات اقلیمی، میل به جابجایی، کوچک کردن عرصه های زندگی آنها توسط انسان و دام، شکار پرندگانی که از این نوع حشره تغذیه می کنند باعث شده تا شاهد جمعیت بالاتری از ملخ ها در طبیعت باشیم.

 

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه افزود: در حال حاضر وجود ملخ ها در برخی نقاط مسکونی در روستاها تنها جنبه روانی در بین اهالی داشته و هیچ خسارتی را به دلیل کنترل آن به باغات و مزارع در برخی روستاها وارد نکرده است.

وی تاکید کرد: در کنار مبارزه با شیوه های مختلف با این آفت به دنبال روش های جدید دیگری نیز هستیم تا با همکاری شرکت های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی بتوان با این آفت به غیر از شیوه های شیمیایی مبارزه و آن را تحت کنترل قرار داد.

به گزارش تازه ها ، در استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه حدود ۱۲۵ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی مشغول فعالیت هستند.

استان کرمانشاه با بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا