فرهنگی

مرور نتایج عملیات «قدس ۱»

پایگاه خبری- تحلیلی تازه ها   ساعت ۲۱:۲۵ دقیقه شامگاه ۲۴ خرداد ماه ۱۳۶۴ نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، عملیات «قدس ۱» را با رمز «یا محمد رسول الله (ص) » در منطقه عملیاتی «هورالهویزه» در شرق رودخانه «دجله» عراق، برای انهدام نیروها و بر هم زدن انسجام ماشین جنگی ارتش‌ عراق، در منطقه‌ای‌ به‌ وسعت ۱۸۰ کیلومتر مربع‌ آغاز کردند.

به گزارش تازه ها ، در این عملیات چهار روزه، نیروهای عمل کننده ایران ظرف مدت کوتاهی به دو پاسگاه مورد نظر یعنی «ابوذکر» و «ابولیله» دشمن دست یافته و مقاومت آنها را درهم کوبیدند.

دشمن در صبح روز نخست با هواپیماهای پی‌سی‌۷ و چرخبال اقدام به بمباران شیمیایی و انفجاری کرد، اما با استقرار سریع توپ‌های ضد هوایی، یک فروند از این نوع هواپیما با موشک «سام ۷» ساقط شده و پاتک هوایی‌ دشمن‌ عملاً‌ ناکام‌ ماند.

این پاتک‌ها در روزها و ساعات بعدی نیز از سوی دشمن تداوم یافت که برای نیروهای عراقی سودی‌ در بر نداشت. هدف‌ نهایی‌ در عملیات‌ قدس‌۱ که در آغاز سلسله عملیات‌های قدس پیش‌بینی شده بود، رسیدن‌ به‌ اهداف‌ و نقاط‌ تأمین‌ نشده‌ عملیات‌ بدر، از جمله‌ نزدیک‌ شدن‌ به‌ جاده‌ مهم‌ العماره‌- بصره‌ بود. پاسگاه‌های‌ مختار، ابوذکر، ابولیله و المیدان عراق آزاد و منطقه «الحسان» و «الزجیه» واقع در نزدیکی جاده مذکور به تصرف نیروهای خودی‌ در آمد.

طی این عملیات تیپ‌۲ از لشکر ۲۵ پیاده به طور ۱۰۰ درصد متلاشی شد و یک فروند هواپیمای جنگنده، یک فروند چرخبال، ۱۵ دستگاه قایق و ۱۲ پاسگاه سیار منهدم و تعداد ۸۹۰ تن از نیروهای عراقی کشته‌ و زخمی‌ شده‌ یا به‌ اسات‌ نیروهای خودی در آمدند.

غنایم به دست آمده نیز شامل چهار قبضه توپ ضدهوایی، ۹ قبضه خمپاره‌انداز، ۲۹ فروند قایق جنگی و بلم، ۱۰ دستگاه بی‌سیم، ۱۰ قطعه پل، ۲۵ قبضه سلاح سبک و مقدار فراوانی مهمات‌ بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا