اسلاید

دلایل بالا بودن میزان خشونت در کرمانشاه

کرمانشاه / تازه ها  مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه به تشریح چرایی بالا بودن سطح خشونت در جامعه و بویژه در کرمانشاه و راهکارهای کاهش آن پرداخت.

هدایت حیدری ، با اشاره به بالا بودن آمار خشونت در جامعه، اظهار کرد: آمار خشونت نه تنها در کرمانشاه بلکه در کل کشور بالاست و بعد از سرقت بیشترین حجم از پرونده های ورودی به دستگاه قضایی مربوط به پرونده های خشونت همچون توهین، تهدید، ضرب و جرح و… است.

وی در خصوص علل بالا بودن سطح خشونت در جامعه هم گفت: متاسفانه آستانه تحمل مردم به دلایل مختلفی همچون ناکامی، فشارهای اقتصادی، بیکاری و نداشتن مهارت تاب آوری پائین آمده است.

مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه اضافه کرد: البته اگر بخواهیم به شکل ریشه‌ای مشکل بالا بودن آمار خشونت در جامعه را واکاوی کنیم، باید گفت که آموزش و پرورش و آموزش عالی ما در زمینه آموزش مهارت های زندگی مانند کنترل خشم، همدلی، حل مسئله و افزایش تاب آوری کار خاصی نکرده اند.

وی تاکید کرد: متاسفانه بسیاری از مطالبی که در فضای مدارس و دانشگاه ها به خورد فرزندان ما داده می شود، هیچ کاربردی در زندگی اجتماعی و فردی آنها ندارد و همین غیرکاربردی بودن بسیاری از سرفصل های آموزشی خسران بزرگی است که نتیجه آن را در راهروی دادگاه ها می بینیم که هزینه های زیادی را به جامعه تحمیل می کند.

این مسئول قضایی با بیان اینکه در سیستم آموزشی ما مهارت های زندگی جایگاهی ندارد، ادامه داد: داشتن مدارج علمی بالا برای فرزندان ما بدون اینکه مهارت های زندگی مانند همدلی را آموخته باشند، برای آنها خوشبختی به همراه نمی آورد، بنابراین مهارت های زندگی باید به یک نیاز در جامعه تبدیل شود.

وی افزود: از طرفی برخی از جوانان ما در محیط های مدرسه و دانشگاه تنها دروس نظری را یاد گرفته‌اند و هیچ مهارتی برای ورود به بازار کار به آنها آموخته نشده، لذا پس از اینکه دانش آموخته شده و وارد جامعه می شوند، به دلیل بیکاری و فشارهای اقتصادی که به آنها وارد می شود، ناامید می شوند و در نهایت با کوچکترین مشکلی به سرعت دچار خشم  شده و یا به دام آسیب های اجتماعی خواهند افتاد.

 

وی در ادامه با تاکید براینکه مادران هم به عنوان جاذبه کانون خانواده باید خودشان مهارت دیده باشند و به فرزندانشان مهارت های زندگی را بیاموزند، گفت: طبق مطالعات صورت گرفته، فرزندانی که در هفت سال اول زندگی به شدت مورد محبت قرار می گیرند، در آینده نه قربانی خشونت می شوند، نه به دام اعتیاد می افتند و نه دچار انحرافات جنسی خواهند شد، اما متاسفانه در شرایط فعلی پدر و مادرها به حدی خود را گرفتار مسائل مختلف زندگی می کنند که فرصتی برای محبت کردن به فرزندان خود پیدا نمی کنند.

مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه تصریح کرد: همچنین باتوجه به گسترش روزافزون طلاق عاطفی در بین زوجین، فرزندان آنها هیچ  محبتی از سوی والدین خود نمی بینند، لذا این فرزندان بیش از سایر افراد جامعه در خطر افتادن در دام اعتیاد و رفتارهای خشونت آمیز خواهند شد.

حیدری افزود: از طرفی، زمانی که یک اتفاق خشونت آمیز مانند وقوع یک قتل در جامعه رخ می دهد، حس ناامنی و ترس در بین زنان و کودکان افزایش پیدا می کند، بنابراین بالا بودن سطح خشونت مردم، بازتاب و هزینه های زیادی را به دنبال دارد.

وی به ماموریت های معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه برای کاهش سطح خشونت در جامعه هم اشاره کرد و گفت: معتقدیم قبل از وقوع واقعه باید آن را علاج کرد، بنابراین برنامه های مختلفی را در این راستا در دستورکار قرار داده ایم.

مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه تصریح کرد: یکی از برنامه هایی که در زمینه کنترل خشم و افزایش تاب آوری جامعه در حال اجرا داریم، برگزاری کارگاه های مهارت  آموزی و تاب آوری است که برای سنین و صنوف مختلف برگزار می کنیم.

این مسئول قضایی با بیان اینکه عدم تاب آوری و نداشتن مهارت های زندگی وجه مشترک وقوع تمام جرائم در کرمانشاه است، گفت: خشونت و سرقت که در صدر وقوع جرائم در کرمانشاه هستند، هر دو ناشی از نداشتن مهارت های زندگی و تاب آوری می باشند.

وی با تاکید براینکه مهارت کنترل خشم باید در جامعه نهادینه شود، گفت: برای تحقق این مسئله باید از مدارس ابتدایی شروع کرد، چراکه در حال حاضر موضوع خشم در استان های غرب کشور و از جمله در کرمانشاه عادت هایی بوده اند که به رفتار تبدیل شده و در نهایت نهادینه شده اند.

 

حیدری متذکر شد: متاسفانه ما در غرب کشور در جامعه ای هستیم که به نوعی پرخاشگری و قلدری ضد ارزش محسوب نمی شود و حتی گاها خشونت را نوعی جسارت، شهامت و مردانگی می دانند و در پاره ای از مواقع کار به جایی می رسد که به جای حمایت از کسی که قربانی خشونت شده، از او انتقاد می کنند.

وی با بیان اینکه برای کاهش سطح خشونت در جامعه باید کارهای بلندمدت  و رسانه‌ای انجام شود، ادامه داد: سال گذشته حدود پنج هزار طلاق در کرمانشاه داشته ایم که بیش از ۴۲ درصد از آنها یعنی نزدیک به دو هزار طلاق تنها به دلیل نداشتن مهارت های ارتباطی بین زن و شوهر و انجام توهین، بدزبانی و کتک کاری رخ داده است.

این مسئول قضایی اضافه کرد: هرچند آموزش مهارت های زندگی به افراد جامعه باید از همان دوران کودکی شروع شود، اما ما به عنوان دستگاه قضایی به منظور کاهش معضل طلاق در جامعه با همکاری بهزیستی، سامانه‌ای را با عنوان “تصمیم” راه اندازی کرده ایم تا در آن زوجین قبل از اینکه برای طلاق اقدام کنند، مشاوره های لازم را ببیند که طی بررسی های صورت گرفته حدود ۲۰ درصد از زوجین از طریق همین مشاوره ها سازش کرده و به زندگی خود باز می گردند.

مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه با تاکید براینکه یکی از راه های کاهش سطح خشونت  در جامعه گفت و گو است، خاطرنشان کرد: متاسفانه فرزندان ما نه در خانواده و نه در سیستم آموزشی، چگونگی گفت و گو و حرف زدن را نیاموخته اند. گفت و گو باعث ایجاد انس و الفت و فهم مشترک بین افراد جامعه می شود.

وی اضافه کرد: نه تنها در بین افراد عادی جامعه، بلکه حتی برخی از نخبگان ما هم مهارت های گفت و گو را نیاموخته اند، چراکه به ضرورت، اهمیت و معجزه گفت و گو نرسیده ایم و به جای  آن عادت کرده ایم با یکدیگر با کنایه، تحقیر و تهدید کردن حرف بزنیم که پیامدهای منفی زیادی به دنبال دارد.

حیدری در بخش پایانی سخنانش گفت: برای اینکه بتوانیم سطح خشونت را در جامعه کنترل کرده و پائین بیاوریم، یک دست صدا ندارد، لذا باید آموزش و پرورش، آموزش عالی، نهادهای فرهنگی متولی و رسانه ها پای کار بیایند./ ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا