اسلایداقتصادی

امکان عرضه برق نیروگاه‌های مقیاس کوچک در بورس فراهم شد

تهران-تازه ها     مدیر معاملات خارج از بازار برق ایران گفت: با ابلاغ مقررات عرضه برق نیروگاه‌های مقیاس کوچک و chp (تولید همزمان برق و حرارت) توسط وزیر نیرو، امکان مبادله برق این نیروگاه‌ها در بورس انرژی فراهم شد.

به گزارش تازه ها از شرکت مدیریت شبکه برق ایران، بهروز احمدی حدید افزود: پس از حضور نیروگاه‌های حرارتی مقیاس بزرگ و نیروگاه‌های تجدیدپذیر در بورس انرژی، امکان حضور نیروگاه‌های تولید پراکنده و مقیاس کوچک (DG) در بورس انرژی و قراردادهای خارج از بازار برق فراهم شد.

وی با اشاره به سیاست وزارت نیرو مبنی بر توسعه نیروگاه‌های مقیاس کوچک در نقاط مصرف و شهرک‌های صنعتی گفت: با همکاری بورس انرژی، شرکت توانیر و انجمن تولیدکنندگان تولید پراکنده برق، زیرساخت‌های لازم برای مبادله برق این نیروگاه‌ها در بورس انرژی ایران طراحی و در حال پیاده سازی است.

مدیر معاملات خارج از بازار برق ایران افزود: در این روش نیروگاه‌های مقیاس کوچکی که بر اساس ابلاغیه وزیر نیرو وارد مدار می‌شوند می‌توانند برق تولیدی خود را در قالب مقررات بورس انرژی عرضه کرده و خریداران نیز می‌توانند ضمن خرید برق، از مزایایی نظیر عدم شمول برنامه‌های مدیریت مصرف در ایام ناترازی برق استفاده کنند.

احمدی حدید در پایان تاکید کرد: نیروگاه‌های متقاضی جهت حضور در بورس می‌بایست علاوه بر انعقاد قرارداد فروش برق با شرکت برق منطقه‌ای نسبت به دریافت پروانه بهره‌برداری (برای تولید برق) معتبر اقدام کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا